סוף שנת המס בפתח. כך תנצלו אותו נכון

מאמר אורח

לא כולם יודעים מתי סוף שנת המס, שלקראתו מומלץ לבצע מגוון פעולות שיכולות לחסוך לכם הרבה כסף. שנת המס מסתיימת ב-31 בדצמבר בכל שנה, לכן בין אם אתם שכירים, עצמאיים או בעלי חברות כדאי להזדרז ולעשות את כל הפעולות המתאימות לסטטוס שלכם, כדי שתרוויחו תשלומי מס מופחתים. חוסר הבנה, הימנעות וסתם חוסר חשק לטפל בדברים עלולים לעלות לכם יותר ממה שאתם חושבים.

שכירים

החזר מס לשכירים

כפי שעצמאיים מגישים דו”ח שנתי, שכירים יכולים להגיש לקראת סוף שנת המס טופס בקשה עבור החזרי מס לשכירים, שמטרתו לבדוק האם שילמתם עודף מס. על מה תוכלו לקבל החזר מס?

החלפת מקום עבודה או עבודה בכמה מקומות, תשלומים שביצעתם באופן עצמאי לביטוחי חיים ולפנסיה, הולדת ילד בשנת המס, סיום תואר אקדמי או לימודים מקצועיים בשנת המס עשויים לזכות אתכם בנקודות זיכוי במס (נקודת מס אחת שווה 216 ₪ בחודש, כלומר 2,592 ₪ בשנה), הורים לילדים שאובחנו עם הפרעות קשב וריכוז והוחלט לשלבם בחינוך מיוחד או בלימוד מתוגבר עשויים להיות זכאים לשתי נקודות זיכוי, הורים לילדים שאובחנו כסובלים מליקוי רפואי, ריכוז תשלומי מזונות, תרומות למוסדות מוכרים, מגורים ביישוב מוכר, קבלת קצבאות מביטוח לאומי (אבטלה, דמי לידה ודמי פגיעה).

מעט הבירוקרטיה שכרוכה בעניין יכולה להניב לכם החזר מס מהמדינה – אספו את האישורים על ההכנסות ועל ההוצאות בגין הנושא הרלוונטי לכם והגישו דו”ח לרשות המסים או פנו למומחים שיעשו זאת עבורכם וחסכו את הטרחה והסיכון לגלות שאולי יש לכם חוב. אמנם ניתן לפנות ולהגיש בקשה להחזר מס כל השנה, אבל מכיוון שניתן להגיש 6 שנים אחורה, אם לא תגישו עד סוף שנת המס הנוכחית, תפספסו את ההגשה עבור 2011.

קיזוז הפסדי הון לצרכי מס

משמעות קיזוז הפסדי הון לצרכי מס, היא שניתן לנצל את הפסדי ההון שהיו לכם השנה כדי לחסוך תשלום מס על רווחי הון קיימים או עתידיים. על פי רוב, יועצי ההשקעות בבנק או בית ההשקעות שבו מתנהל חשבונכם, נוהגים למקסם את הרווחים שלכם על ידי ניצול הרווחים שלא מומשו אל מול ההפסדים שמומשו, או להיפך. יחד עם זאת עליכם להיות ערים לעניין, שכן קיזוז של הפסדי הון כנגד רווחי הון עשוי להגדיל את תשואת תיק ההשקעות שלכם לאורך זמן, במיוחד בראשית הדרך וכששווי התיק שלכם עוד קטן.

שימו לב שלא ניתן להתקזז על רווחים שצברתם באפיקי חיסכון סולידיים כמו פיקדונות בנקאיים, תכניות חיסכון או הכנסה פירותית כמו משכורת. כמו כן אפשר לקזז הפסדי הון רק בחשבונות החייבים במס. כלומר, אם היו לכם הפסדים בהשקעות המנוהלות בחשבונות הפטורים ממס, למשל קופות גמל או קרנות השתלמות, אין לכם אפשרות לקזז אותם מרווחים מחשבונות החייבים במס. כמו כן חשוב לדעת כי שכירים יכולים לקזז הפסדי הון, במסגרת בקשה להחזר מס.

הפקדה לקופות גמל פרטיות לגיל פרישה הפטורות ממס על הרווחים

קופות גמל פרטיות הן למעשה קופות גמל להשקעה. מדובר במוצר חיסכון חדש, שהושק לקראת סוף 2016, ומאפשר הפקדת כספים באופן חד פעמי או שוטף ומשיכה ללא קנסות. אלו קופות מיוחדות המאפשרות להפקיד כסף פרטי–לא דרך רכיבים פנסיונים דרך המשכורת. כלומר זו מעין תכנית חיסכון נזילה שמשקיעים בה כסף פנוי מהחשבון. לכן היא מתאימה לכל אחד – שכירים, עצמאים ואפילו כתכנית חסכון לילדים ולנכדים.

כמו כן, הפקדה בקופת גמל, לבני 60 ומעלה, היא כנראה אפשרות השקעה משתלמת ביותר למי שרוצה להיחשף לשוק ההון, לשלם מינימום מס וגם להשאיר את הכסף נזיל. מי שעומד בקריטריון הגיל הזה יוכל למשוך את הכסף בכל עת כסכום חד פעמי והמדינה אף תוותר לו על מס רווחי הון, כך שיקבל קצבת פנסיה גדולה יותר ונטולת מיסים.

תקרת ההפקדה לקופות גמל פרטיות היא 70 אלף ₪, לכן אם אתם רוצים להפקיד סכום גדול יותר – עליכם להזדרז ולהפקיד 70 אלף עד סוף שנת המס וסכום נוסף (עד 70 אלף) בינואר.

עצמאיים

הפקדה לקרנות השתלמות

היתרון של הפקדה לקרנות השתלמות מוכר לרוב העצמאיים: כל עצמאי רשאי להפקיד לקרן השתלמות לעצמאים עד לתקרה של 4.5% מהכנסתו השנתית. הפקדות עד גובה זה יוכרו כהוצאה מוכרת.

ההכנסה השנתית המקסימלית, שממנה ניתן להפריש ולזכות בהטבת מס, היא 260,000 ₪ (נכון לשנת 2017). כלומר, 11,700 ₪ הם התקרה השנתית של הסכום שאפשר להפקיד לקרן השתלמות לעצמאיים וליהנות מההטבה המקסימלית. ההפקדה לא חייבת להיות חודשית וקבועה– אפשר לבחור בין הפרשת כספים רציפה ובין הפקדה תקופתית של סכומים חד פעמיים.

עצמאים בעלי הכנסה נמוכה מ- 260,000 ₪, רשאים להפקיד עד תקרת ההפקדה השנתית ולהרוויח מאחד ממכשירי ההשקעה הטובים ביותר הקיימים ולקבל פטור ממס רווחי הון. על כל פנים, עליכם להתייעץ עם יועץ מס, רואה חשבון ועם יועץ עסקי קודם להפקדה. כמו כן, כדי ליהנות מהטבות המס, חובה להפקיד את הכספים לפני סוף השנה.

הגדלת הוצאות לקראת סוף שנת המס, לצורך הקטנת תשלום מס

הקדמת ההוצאות הקבועות של העסק לשנת המס הנוכחית תאפשר להכיר בהן כבר השנה לצורך הקטנת תשלומי המס. שימו לב שלא מדובר ברכישת רכוש קבוע, אלא הוצאות שוטפות כמו פרסום ויח”צ, תיקונים ואחזקה, ספרות מקצועית, ייעוץ עסקי, ייעוץ משפטי, תשלומים לאנשי מקצוע אחרים הנותנים שירותים לעסק, דמי חבר לארגונים מקצועיים, נסיעות לחו”ל והשתתפות בכנסים, בוועידות ובתערוכות.

שימו לב שיש להקפיד על רכישות בסכומים סבירים ולפי המהלך הרגיל של העסק. כמו כן ניתן גם להקדים את תשלום מקדמת דצמבר לביטוח לאומי (שמתבצעת בדרך כלל בשבועיים הראשונים של ינואר) כדי שתוכר לצורכי מס כבר בשנת המס הנוכחית.

לא כללתם בדו”ח את כל ההכנסות? ייתכן שאתם זכאים להחזר מס מס לעצמאים.

קביעת תמחור, תקציב ואסטרטגיה לשנה הבאה

תמחור, תקציב ואסטרטגיה הם עמוד השדרה של העסק שלכם. למשל אחת ההוצאות הגדולות והחשובות ביותר היא תקציב השיווק של העסק. כשבונים אותו נכון, הוא יכול להיות מקפצה לרווחיות העסק כולו, אך כשעושים זאת באופן שגוי, מדובר באחד מזוללי הרווח הגדולים ביותר של העסק. תקציב גדול או קטן מידי יכול לעשות את ההבדל בין רווח להפסד.

עסקים רבים מסיימים את השנה כשהם כלל לא יודעים האם הם מרוויחים או מפסידים. ייעוץ עסקי יכול לסייע לכם לדעת היכן את עומדים וכיצד להיערך לשנה הקרובה.

כמו כן, אם הגעתם לעודף גדול ברבעון האחרון, כנראה שלא תכננתם נכון את הפעילות השוטפת שלכם ויכולתם להפיק יותר מהעסק שלכם השנה. מומלץ לבדוק את תכנית העבודה כדי לא להגיע למצב כזה גם בשנה הבאה.

למי שמתכנן לפתוח עסק

בדיקת היתכנות 

פתיחת עסק היא מהלך שיש להשקיע בו מחשבה ותכנון, ואת אלו כדאי לעשות כבר כעת, עוד לפני סוף שנת המס; בדיקת התכנות כמו גם בניית תכנית עסקית נועדו למנוע מראש כניסה למצבים שיובילו לכישלון ומאפשר לבחור באפיקים מוצלחים ורווחיים יותר. בדיקת היתכנות מאפשרת ליזם העסקי להתאים את הרעיון המקורי שלו למציאות של השוק ולתנאים האמיתיים השוררים בו, כך שהעסק יוכל להצליח באמת. צריך לזכור שגם רעיון מעולה יכול שלא להצליח ויש לבחון אותו מבחינה מקצועית.

בדיקת היתכנות מצריכה מקצועיות וניסיון כמו גם הבנה טובה של השוק. זאת אחת הסיבות שכדאי לעבוד עם יועץ עסקי מנוסה שמכיר את השוק לא רק ברמה התיאורטית אלא גם המעשית. כמו כן רצוי שהיזם עצמו או בעלי עניין אחרים לא יבצעו את בדיקת ההיתכנות כיוון שיש להם הרבה “שטחים מתים” שהם יפספסו בבדיקה עצמאית אלא ייקחו ייעוץ עסקי מקצועי לשם כך.

בניית תכנית עסקית

כשיש רעיון לעסק חדש יש גם מנות גדושות של התלהבות ואופטימיות – שהן הכרחיות להצלחת העסק. מטרתה של תוכנית עסקית היא המרת האופטימיות לריאליות, כיוון שהיא מסייעת לבחון האם הרעיון יכול להיות רווחי, האם התרחישים שאתם מתארים לעצמכם אכן הגיוניים והאם בסוף החודש יישאר לכם רווח בבנק.

מחקר מהשנים הוכיח כי בניית תכנית עסקית היא גורם מכריע בהצלחתו של עסק: ליזמים שהשקיעו בתוכנית עסקית היו גם סיכויים גדולים יותר להגשים את החלום שלהם ולהקים את העסק וגם סיכויים גבוהים יותר להצליח ולפתח את העסק מעבר לנקודת ההתחלה.

עבודה עם יועץ עסקי ופיננסי על בניית תוכנית עסקית מסייעת לחבר את החלומות שלכם לקרקע והופכת אותה לתכנית עבודה ממשית – כזאת שתוכלו לרוץ אתה בלב שלם. כמו כן, בניית תוכנית עסקית יכולה להיות הצעד הראשון שלכם בהשגת מימון לעסק החדש. מכיוון שרוב העסקים נפתחים בתחילת שנת מס, כדאי לנצל את התקופה עד סוף שנת המס לשלבי התכנון. קראו עוד על בניית תוכנית עסקית כאן

לבחון מקורות מימון

מציאת מקורות מימון לעסק שלכם יכולה להיות אתגר לא קטן. אמנם, קיימות אפשרויות מימון רבות לעסקים אך לא כולן זמינות לכל עסק. במרבית המקרים תוכנית עסקית היא תנאי הכרחי לקבלת אשראי מגופים שונים – קרנות והלוואות שונות ולקיחת ייעוץ עסקי שיודע לבנות תוכנית עסקית מנצחת יכול להוות את ההבדל בין קבלת מקורות המימון להתחלה מקרטעת.

אחת האפשרויות, שרבים לא חושבים עליה כלל, היא דווקא החזר מס כמקור מימון לעסק החדש שלכם. מפתיע לדעת, אבל שכיר ממוצע זכאי להחזר של אלפי ואפילו עשרות אלפי שקלים אם הוא מגיש בקשה להחזר מס 6 שנים אחורה. תחשבו על זה.

כספית מעניקה מגוון רחב של שירותים פיננסים - החזרי מס לשכירים, שירותי הנהלת חשבונות ליחידים וחברות, שירותי שכר, דוחות שנתיים למס הכנסה לעצמאיים, הצהרות הון, ייצוג מול רשויות המס.