עצות כלכליות למחפשי עבודה

מאמר אורח: מוגש ע”י צוות אתר “מובטל” דרושים – לזוז לעבודה חדשה

תקופת חיפוש עבודה הינה תקופה משמעותית עבור כל אחד ואחת, רובנו נגיע בשלב כזה או אחר של הקריירה לתקופת ביניים בה נרצה למצוא עבודה. אפשר לחלק את האוכלוסיות השונות לפי מאפייני אותה תקופה עבורם:

  • מחפשי העבודה הרגועים יותר יהיו אלו שמחפשים עבודה באופן חופשי תוך כדי עבודה (הכוונה למי שיכול לחפש עבודה באופן גלוי ואינו חושש או חוסם את עצמו מלהשתמש בכל הדרכים האפשריות בתחומו).
  • מחפשי עבודה שתכננו וביקשו להיות מחפשי עבודה בתקופה זו, אלו יכנסו לתהליך החיפוש מרצון ומתוך כוונה לשינוי ושיפור ומהלך קריירה מכוון ומתוכנן.
  • מחפשי עבודה שנקלעו למצב ללא בחירה או רצון (זה נפוץ ויכול לקרות מכל מיני סיבות).

המכנה המשותף לכולם הוא הזמן. ככל שתקופת חיפוש העבודה מתארכת כך הסיכוי למצוא עבודה בתפקיד הרצוי יורד (אלא אם יש שינוי שיכולים להשפיע באופן חיצוני על התחום המקצועי, כמו שינויים בביקושים לכ”א בתחום, ברגולציה וכד’).

לכן יש שתי מטרות עיקריות לכל מחפש ומחפשת עבודה:

  • חיפוש עבודה אפקטיבי, לעשות את המקסימום האפשרי כדי למצוא עבודה מהיום הראשון.
  • מימוש זכויות, לדאוג לקבל ולממש את הזכויות השונות המגיעות על פי חוק.

חיפוש עבודה אפקטיבי

מבחינת חיפוש עבודה אפקטיבי, האפשרויות העומדות בפני מרבית מחפשי העבודה במרבית התפקידים הן רבות מאוד, כמעט הכל אפשרי, כמה דוגמאות סטנדרטיות ויצירתיות שכל אחד ואחת יכולים לבחור אם ואיך לעשות בתקופה זו:

כתיבת קורות חיים בצורה מקצועית ע”י איש מקצוע

בעלות של כמה מאות ש”ח בודדות, כל אחד יכול לייצר מסמך קורות חיים איכותי שיהיה אופטימלי לתפקיד ולתקופה וישמש את מחפש העבודה בצורה המיטבית מהיום הראשון. תהליך הכתיבה לפעמים ידרוש מאמץ ויצירתיות אבל בסופו קורות החיים בהם תשתמש יהיו הכי טובים שאפשר.

הגשת מועמדות למשרות דרך לוחות דרושים

רישום ללוחות הדרושים המרכזיים כמו ג’וב-מסטר, ג’ובנט, “מובטל” דרושים, הנותנים שירות למחפשי עבודה ללא תשלום, והגשת מועמדות למשרות שקיימות בלוח. בלוחות אלו עומד לרשות מחפש העבודה לוח דרושים ללא תשלום וכלים נוספים כמו סוכן חכם, הפצת קורות חיים וכד’, בהם ניתן להשתמש ללא תשלום ובאופן חופשי ולהיות כל הזמן על האצבע על הדופק וראשונים לראות ולהגיש מועמדות למשרות.

הכנה לראיון עבודה

תנאי העבודה והשוק כיום מייצרים כמה וכמה מועמדים לכל תפקיד שמוצע, מי שרוצה להצליח בראיון עבודה צריך להתכונן. הכנה אפשרית בצורה עצמאית ע”י בדיקה ברשת על התפקיד המוצע, על החברה המציעה, זה כמובן חלק מהתמונה הכוללת אבל ביצוע מחקר קצר ולימוד יכולים להוות יתרון מול מועמדים אחרים.

לראיון העבודה חשוב מאוד להגיע בזמן, אם יש שינוי כלשהו חובה להודיע (גם במקרה בו החלטת לא להגיע לראיון חשוב להתקשר ולהודיע על ההחלטה), חשוב מאוד להגיע בלבוש הולם שמתאים לתפקיד המוצע, לאופי החברה ולך כאדם, הדבר השלישי הוא להיות חיובי ולהיות הכי טוב שלך.

יצירת הזדמנויות יצירתיות לתעסוקה

כדי לייצר הזדמנויות לתעסוקה אפשר גם להיות יצירתיים, כמה רעיונות שראינו עם השנים הם:
הגעה למשרדי החברה עם מסמך קורות חיים מודפס בכוונה למסור אותם ולהיפגש לראיון עבודה ספונטני (הפעולה הזו דורשת אומץ, בטחון, יכולת להתמודד עם מצבים שונים שעלולים לקרות ועוד)

יצירת מסמך קורות חיים ייחודי

מסמך קורות חיים ייחודי יכול להיות יתרון גדול ויכול להיות חסרון גדול מול אנשי כ”א ומול המערכות האוטומטיות בהם הם נעזרים. ההמלצה עבור מסמך ייחודי היא לשלוח אותו רק לאדם ספציפי ולא כמענה למודעת דרושים או לחברת כ”א כיוון שאלו בדרך כלל נכנסים למאגר דיגיטלי ואינן נצפים ישירות ע”י אדם שיכול להעריך את היצירתיות, במצב זה קורות חיים שאינם במבנה מקובל עלולים להתפספס במערכת.

סרט אישי

סרט אישי הוא גם אפשרות יצירתית מעניינת שיכולה לשמש חלק ממחפשי העבודה עבור חלק מהתפקידים, בעיקר אם התפקיד המדובר קשור ליצירת סרטים /הפקה /משחק /צילום /עריכה וכד’ אבל בהחלט יכול להתאים גם עבור אחרים.

מימוש זכויות

במקביל לחיפוש העבודה כדאי וצריך לבדוק ולדאוג לקבל את הזכויות העומדות לרשותך כמחפש עבודה, בדיקה של תנאי הפיטורים, הפיצויים, התנאים הסוציאליים  והקופות השונות שצברת הן הכרח המציאות, אף אחד לא יעשה את זה עבורך ולעתים מדובר בסכומי כסף מאוד גבוהים.

בדיקת אפשרות לקבלת החזר מס לשכיר

מלבד אלו ובנוסף, כל מחפש ומחפשת עבודה צריכים לבדוק את אפשרות קבלת החזרי מס לשכירים מהמדינה, החזרים אלו הם זכות והכספים שעומדים לרשות כל אחד ואת תלויים בתקופת אי העבודה ובשכר שלפני הפיטורים. בבסיס ההחזר עומדים תשלומי המס ששילמת במהלך עבודתך, תשלומים אלו חושבו בהתאם לצפי השכר השנתי ובכל חודש של אבטלה נוצר הפרש לטובת מחפש העבודה.

הגשת החזר מס יכולה להכניס כמה אלפי שקלים ולסייע לך לעבור את התקופה בצורה טובה יותר כלכלית. כדאי וצריך לבקש את החזר המס בזמן, ניתן לעשות את התהליך באופן עצמאי אבל עדיף להיעזר במומחה כדי לקבל את כל מה שמגיע לך ובמורה המהירה ביותר. מחפשי עבודה רבים מפספסים את זה וחבל.

כספית מעניקה מגוון רחב של שירותים פיננסים - החזרי מס לשכירים, שירותי הנהלת חשבונות ליחידים וחברות, שירותי שכר, דוחות שנתיים למס הכנסה לעצמאיים, הצהרות הון, ייצוג מול רשויות המס.