גילוי מרצון – איך זה עובד?

מאמר אורח

בחיים אי אפשר להחזיר את הגלגל לאחור, אבל לעיתים ניתנת הזדמנות לתקן שגיאות שנעשו, כמו למשל, עבירות מס. הליך גילוי מרצון הוא בדיוק ההזדמנות השנייה שרבים מחפשים.

רשות המיסים מעניקה אפשרות לעצמאיים ולשכירים לתקן את דיווחיהם ולדווח נתוני אמת על העלמות מס שונות. במסגרת הליך “גילוי מרצון” מתחייבת רשות המיסים שלא יינקטו הליכים פליליים נגד מי שיתקן את הדיווחים כמובן בכפוף לתקנון ולתנאים שקבעה הרשות.

פתיחת הליך גילוי מרצון

ההליך הביורוקרטי להגשת בקשת גילוי מרצון הינו מורכב יחסית וכולל בקשה שיש להגיש ישירות לסמנכ”ל בכיר לחקירות ומודיעין של רשות המיסים בלבד הכוללת את כל המידע הרלבנטי לבקשה יחד עם המסמכים הרלבנטיים כמו צו ירושה, דפי יתרות בנק וכדומה. ניתן גם להגיש בקשה אנונימית אך בכל מקרה, יש לעמוד בתנאים שונים שהציבה הרשות.

קיימים לדוגמא מקרים להגשת הליך מקוצר כאשר סך ההון שנכלל בבקשה לגילוי מרצון אינו עולה על 2 מיליון שקל וההכנסה החייבת הנובעת ממנו אינה עולה על 0.5 שקל בשנות דיווח.

יש לשים לב שאדם זכאי ליהנות מהליך גילוי מרצון פעם אחת בלבד ואינו תקף לגבי הכנסות שמקורן בפעילות לא חוקית. במסגרת הליך זה, החייבים, בין אם שכירים, עצמאים ואף חברות, משלמים את המס שנדרש מהם על פי התקנות וכנגד זה, לא מוגש נגדם כתב אישום.

עבירת מס יכולה להיות העלמת הכנסות, אי דיווח או דיווח מסולף על הכנסות וגילוי מרצון הוא למעשה ההזדמנות לדווח בצורה מדויקת. ההליך מתייחס לעבירות מס שבוצעו בארץ או בחו”ל על ידי תושבי הארץ.

אילו סנקציות רשות המיסים מטילה על מעלימי מס?

כוח ההרתעה של רשות המיסים עלה בשנים האחרונות יחד עם מנגנונים שונים שהרשות מפעילה לרבות הפעלת קו הצדק דרכו ניתן לדווח על עבירות מס שביצעו אחרים. לצד פעולות האכיפה, הוחמרו העונשים על העלמות מס חמורות מקנסות כבדים ועד ריצוי מאסר בפועל. יותר עברייני מס חוששים מרוע הגזירה וגם מכך שיתפסו ולטובת מי שרוצה לישון טוב בלילה – הליך גילוי מרצון הוא הסיכוי לחזור לדרך הישר, לשאת בנטל המיסים יחד עם יתר האזרחים שומרי חוק תוך הליך ביורוקרטי קצר יחסית בחסות רשות המיסים.

כמובן שרשות המיסים רשאית שלא לאשר בקשה לגילוי מרצון בתנאים מסוימים ועל מנת גם להגיש בקשה יש להקפיד על הגשה מסודרת הכוללת את כל המסמכים ועמידה בדרישות של הרשות. התהליך נעשה מסובך יותר כאשר מעוניינים להגיש בקשה אנונימית היות והיא צריכה להיות חתומה על ידי בא כוח המבקש.

כיצד כדאי להגיש הליך גילוי מרצון?

התחשיב של המס שיש לשלם אף הוא יכול להיות מסובך עבור אנשים רבים שאינם בקיאים בחוקים ובדרישות, כיצד ועל מה מתקזזים הפסדים ואילו זיכויים ניתן לתבוע במידה והוצהרו בדוחות שהוגשו קודם לבקשה לגילוי מרצון וכדומה. לכן יש חשיבות רבה לשכירת שירותי עורך דין שיוכל ללוות אתכם בתהליך של גילוי מרצון.

עורך דין העוסק, בין היתר, בגילוי מרצון מכיר את כל הנהלים. הוא יוכל לתכנן אתכם בקפידה את ההליך להעלאת הסיכויים לקבלת האישור, והכל תוך שמירה על דיסקרטיות. הליווי חיוני במיוחד אם אתם מעוניינים להגיש בקשה אנונימית ולפתוח בהליך מקוצר לגילוי מרצון. זכרו שלא תמיד מגיעים בקלות להסכם עם רשות המיסים לבד ולפעמים נטל המס יכול להיות גבוה יותר, וחשוב לתכנן מראש את חבות המס לפני שמגישים בקשה.

אל תפספסו הזדמנות לתקן את המחדל. עורך דין בעל הכרות מקיפה ומעמיקה עם הרשות יוכל לסייע לכם בהליך ולהגדיל את הסיכוי להגיע להסכם שיפעל לטובתכם. בכל מקרה, כדאי לגשת לייעוץ משפטי מקצועי ולקבל חוות דעת בנושא.

כספית מעניקה מגוון רחב של שירותים פיננסים - החזרי מס לשכירים, שירותי הנהלת חשבונות ליחידים וחברות, שירותי שכר, דוחות שנתיים למס הכנסה לעצמאיים, הצהרות הון, ייצוג מול רשויות המס.