ההשקעה הפיננסית הטובה ביותר השנה – ביטקוין: האמנם?

בנק ההשקעות הדני, סקסו בנק, מפרסם בתחילת שנה רשימה המכונה “תחזיות מדהימות” – רשימה של תרחישים קיצוניים שהבנק מעריך שייתכן והם יתרחשו בשנה הקרובה. זוהי רשימה שמטרתה לעודד משקיעים לחשוב מחוץ לקופסה ולגלות אפיקי השקעה פחות מוכרים. אחד התרחישים ברשימה קובע שערכו של הביטקוין, המטבע הממוחשב, יעלה במהלך שנת 2017 ב-300 אחוזים.
זוהי אמנם תחזית נועזת – ורוב התחזיות שהתפרסמו בשנה שעברה ברשימת התחזיות המדהימות של הבנק לא התממשו – אך יש לא מעט מומחים שסבורים ששנת 2017 תהיה, שוב, השנה של הביטקוין. זאת לאחר ששנת 2016 הייתה שנה מוצלחת במיוחד למטבע ולמשקיעים בו וגם בישראל יותר ויותר אנשים תוהים איך קונים ביטקוין בישראל.

הביטקוין נולד כרעיון בשנת 2008 והתחיל להתקיים בשנת 2009. מאז הוא צבר פופולאריות ובשנת 2013 הגיע ערכו לשיא של כמעט 1200 דולר. מיום הולדתו, הערך של המטבע הדיגיטאלי היה נתון לא אחת לשינויים חדים והיציבות שלו נפגעה לא פעם. גם לאחר השיא הזה הוא צנח בסוף שנת 2013 לשפל של 750 דולר, אך לא נעצר שם. 2014 ו-2015 היו גם הן שנים לא יציבות למטבע והוא נפגע בגלל שערוריות שונות, שחיתות, פריצות למחשבים, זיופים ועוד. האמון במטבע נפגע והוא נזקק לזמן על מנת להתאושש.

שנת 2016 הביאה עימה את ההתאוששות הזו. השווי שלו טיפס בכ-100 אחוזים והגיע עד ל-1000 דולר בסוף השנה. מגמת ההתחזקות נמשכה גם בחודש ינואר של השנה החדשה. ההתאוששות הזו מוסברת על ידי, קודם כל, עליה באמון של המשקיעים במטבע לצד היחלשות של הכלכלות הגדולות בעולם. תוצאות הבחירות בארצות הברית לצד אירועים כמו הברקזיט ואחרים הביאו לחשש ממשבר כלכלי קרוב שיפגע בכלכלת המטבעות המסורתיים ולכן לא מעט משקיעים פונים אל הביטקוין כמי שיהווה אי של יציבות בעולם במשבר. משקיעים חדשים מגלים את המטבע ויש עליה בפופולאריות שלו בעיקר בסין.

לצד העלייה היציבה בערך הביטקוין ובהיקף השוק שלו, לא הכול ורוד. בשבוע השני של ינואר התפרסמה ידיעה על חקירה שפתח הבנק המרכזי בסין נגד בורסות ביטקוין במדינה בחשד למניפולציות והלבנת כספים – מחלות ידועות של המטבע שגורמות מאז ומעולם לחשדנות כלפיו אצל לא מעט משקיעים. הידיעה על החקירה הביאה לירידה של כ-30 אחוזים (!) בערך המטבע תוך מספר ימים ושוב החלו הדיבורים על כך שאי אפשר לסמוך על הביטקוין.

מאז המטבע כבר הספיק להתאושש ושוב נרשמות עליות בשוויו בשוק – הוא חזר לערך של יותר מ-830 דולר, נכון לזמן כתיבת שורות אלה. לצד מומחים שממשיכים לחשוש מהשקעה במטבע, מומחים אחרים מצביעים על היציבות המשתפרת של המטבע לאורך זמן, למרות המשבר הנקודתי בעקבות הודעת הבנק המרכזי בסין. הם סבורים שהעלייה בערכו תימשך גם השנה ושבאופן כללי מדובר במטבע הרבה יותר יציב ממה שהוא היה בזמן המשבר של שנת 2013.

לסיום נציין רק שבישראל, כמו ברוב המדינות בעולם, ביטקוין איננו מוגדר כמטבע. רווחים מהשקעה בו מחייבים תשלום מס רווחי הון והפסד מההשקעה בו ניתן לקיזוז כנגד רווחים מהשקעות הוניות אחרות.

כספית מעניקה מגוון רחב של שירותים פיננסים - החזרי מס לשכירים, שירותי הנהלת חשבונות ליחידים וחברות, שירותי שכר, דוחות שנתיים למס הכנסה לעצמאיים, הצהרות הון, ייצוג מול רשויות המס.