לעבוד מהבית או לשכור משרד? שיקולי מס ושיקולים אחרים אצל עצמאיים

כל עצמאי ותיק וגם כל מי שעושה את צעדיו הראשונים כבעל עסק קטן מכיר את הדילמה הזו. מצד אחד התרגלנו לעבודה במשרד, לשעות המוגדרות וגם לפקקי התנועה. מצד שני אנחנו רוצים לחסוך בעלויות ולנצל את חדר העבודה או את הפינה הקטנה במרפסת שיכולה להפוך לעמדת עבודה. לכל דרך יש יתרונות וחסרונות אבל לפני שתקבלו החלטה כדאי להכיר את השיקולים הקיימים ולהכריע מה יותר נכון עבורכם.

איפה תארחו את הלקוחות?

אחת השאלות הבסיסיות והחשובות ביותר שכל בעל עסק צריך לשאול את עצמו היא האם הוא מארח לקוחות – ואיפה הוא עושה את זה. יועצים, עורכי דין, רואי חשבון, פסיכולוגים ועוד לא מעט אנשי מקצוע מתמודדים עם האתגר הזה כמעט מדי יום. הם צריכים לפגוש את הלקוח במקום נוח, נעים ומזמין, וחדר העבודה בבית לא מספיק מרשים. גם פינת העבודה בסלון, בין הצעצועים של הילדים והאוכל של הכלב, היא לא המקום האידאלי לאירוח. אם אתם מקיימים פגישות עבודה עם לקוחות או עם שותפים פוטנציאליים יכול להיות שעדיף לכם לחפש משרדים להשכרה ברמת גן, רחוק יחסית מהרעש של תל אביב אבל עדיין קרוב למקום שבו הכל קורה.

איפה אתם פרודוקטיביים יותר?

כשהילדים בגן הבית שקט ואתם יכולים לעבוד באין מפריע. השאלה היא מה קורה בימים שבהם הקטן חולה והגדולה לומדת למבחן, והאם תוכלו לעבוד גם בזמן החופש הגדול. אם יש לכם אפשרות לתכנן משרד ביתי מבודד יחסית (למשל ביחידת דיור או בקומת המרתף) זו חלופה מצוינת.

אם אתם חולקים את חדר העבודה עם הצעצועים של הילדים, עם הפלייסטיישן או עם פינת הלימודים של התיכוניסט שאוהב ללמוד רק עם מוזיקה, אולי עדיף לכם לצאת מהבית ולמצוא משרד שקט יותר. אף אחד לא יפריע לכם, תהיו ממוקדים יותר ותוכלו ליצור גם הפרדה טובה יותר בין שעות העבודה לבין הזמן הפרטי שלכם – בעיה שרוב העצמאיים מכירים היטב.

החזרי מס לעצמאיים – גם על הוצאות משרד

השיקול הכלכלי הוא שיקול משמעותי מאוד אבל התמונה כאן דווקא לא חד משמעית כפי שנדמה לכם. נכון, משרד עולה לנו כסף ומדובר בהוצאה לא קטנה – בוודאי לעסק קטן שנמצא בראשית דרכו. עם זאת, המשרד הוא גם מקום שבו תוכלו להיות ממוקדים יותר, לארח לקוחות בראש שקט ובנוסף לכל הוא נחשב כהוצאה עסקית לכל דבר.

גם אם ההוצאה העסקית יוצאת בסופו של דבר מאותו חשבון בנק, עדיין מדובר בשיקול חשוב וביתרון שכדאי להכיר בו, ועלויות הקשורות להשכרת משרד מאפשרות קבלת החזרי מס לעצמאיים. כך, גם אם חשבתם שרק שכירים מקבלים החזרים ממס הכנסה, גם עצמאיים יכולים ליהנות מהם, והוצאות על השכרת המשרד בהחלט עשויות לעזור לכם.

מגיע לך החזר מס! משלם מס הכנסה? זכותך לקבל את כספך בחזרה!

כספית מעניקה מגוון רחב של שירותים פיננסים - החזרי מס לשכירים, שירותי הנהלת חשבונות ליחידים וחברות, שירותי שכר, דוחות שנתיים למס הכנסה לעצמאיים, הצהרות הון, ייצוג מול רשויות המס.