מיחזור משכנתא יכול להניב עבורכם החזרי מס

יש לא מעט אפשרויות לקבל החזר מס מן המדינה: ישראלים שמשלמים מס הכנסה, שפרשו לגמלאות, שעובדים בחו”ל, שיש להם ילדים עם צרכים מיוחדים, בעלי תואר אקדמי, שכירים, עצמאיים – לכולם סביר להניח שמגיעה רמה כזו או אחרת של החזרי מס. עם זאת, לא רבים יודעים כי גם משכנתא יכולה להניב עבורכם החזרי מס. ואם לא די בכך, הרי שאם תקחו משכנתא ולאחר מספר שנים תמחזרו אותה – גם אז כדאי לבדוק האם מגיעים לכם החזרי מס נוספים.

מהי משכנתא

בישראל של ימינו קשה לקנות דירה באמצעות הון עצמי בלבד, ורוב הישראלים נאלצים לקחת הלוואה גדולה על מנת לגייס את סכום הכסף הדרוש. הלוואה זו היא אותה משכנתא ידועה לשמצה, שרבים נוטים לחשוש ממנה בשל העובדה שמדובר בדרך כלל בסכום מאוד גבוה וכתוצאה מכך גם בתקופה ארוכה מאוד של תשלומים חודשיים.

משכנתא היא לא מוצר מדף כמו רהיט או מוצר חשמלי, ולמעשה אפשר “לתפור” משכנתא לפי מידותיו המדויקות של הלווה. כך ניתן לשנות את מסלול המשכנתא בהתאם ליכולתו הכלכלית של הלווה, צפי לעתיד והעדפותיו הפרטיות: למשל, אם הוא יכול לעמוד בתשלומים גבוהים מדי חודש, החזר המשכנתא יתפרש לאורך תקופה קצרה יותר; אחרת, תקופת ההחזר תתארך.

מיחזור משכנתא

הבדל נוסף בין משכנתא למוצר אחר הוא שניתן לבצע מיחזור משכנתא. למשל, אם לקחתם משכנתא לפני מספר שנים, כאשר היכולת הכלכלית שלכם הייתה כזו שבמסגרתה לא הייתם מסוגלים לעמוד בתשלומים גבוהים מדי ולפיכך פרשתם את המשכנתא ל-25 או 30 שנים, אולם מאז קיבלתם קידום בעבודה ושכרכם החודשי עלה באופן משמעותי המאפשר לכם להגדיל את התשלומים החודשיים – בהחלט כדאי לכם לבחון את האפשרות למחזור משכנתא באופן שיצמצם את פרישת השנים הכללית, למשל ל-20 שנים בלבד.

יש הרבה בנקים שמציעים מיחזור משכנתא: טפחות, דיסקונט, פועלים, מזרחי וכדומה. יש גם גופים חוץ בנקאיים שמציעים הלוואות בגובה משכנתא, שבהן אפשר להשתמש על מנת לכסות את המשכנתא הקיימת ולעבור להחזרים חודשיים של ההלוואה לאותו גוף חוץ בנקאי. המשותף לכל הגופים ולכל הצעות המשכנתא, הוא שהלווים מחוייבים לרכוש פוליסות ביטוח שונות (בדרך כלל ביטוח חיים וביטוח נכס) – שעליהן ניתן לקבל החזר מס הן במעמד לקיחת המשכנתא במקור והן במצב של מיחזור המשכנתא.

אולי גם לכם מגיע החזר מס?

מיחזור משכנתא יכול להניב החזרי מס באופן כללי, אבל בפרט אם הלווה הוא במקרה גם עסק עצמאי. במקרים מסוימים אפשר גם לקבל את החזרי המס באופן רטרואקטיבי, כלומר ממועד לקיחת המשכנתא ועד מועד המיחזור שלה.

במילים אחרות, בין אם תבחרו במיחזור משכנתא בבנק או במקור אחר, כל עוד ההחזר החודשי שלכם משתנה – אל תשכחו להתייעץ עם איש מקצוע שמתמצא בתחום על מנת לבדוק האם מגיע לכם החזר מס.

כספית מעניקה מגוון רחב של שירותים פיננסים - החזרי מס לשכירים, שירותי הנהלת חשבונות ליחידים וחברות, שירותי שכר, דוחות שנתיים למס הכנסה לעצמאיים, הצהרות הון, ייצוג מול רשויות המס.