פוטרתם? למה קבלת פיצויים לאחר פיטורים אינה מובנת מאליה

עמידה על קבלת פיצויים לאחר פיטורים היא רק חלק מהמשימות שעומדות בפניכם לאחר עזיבת מקום העבודה.

לאחר תקופה של מספר שנים באותו ארגון, אתם מוצאים את עצמכם לפתע ללא עבודה. ייתכן והפיטורים היו חלק מקיצוצים והם אינם מהווים הפתעה עבורכם, אך ייתכן גם שמדובר ב”בום” של ממש מבחינת התנהלות החיים שלכם ואינכם מבינים מדוע זה קרה. כך או כך, קבלת פיצויים לאחר פיטורים זוהי זכות שעליכם לעמוד על כך שתקבלו אותה, אך היא איננה המשימה היחידה שעומדת בפניכם. עזיבת מקום עבודה אחרי תקופת העסקה ארוכה, מקנה מספר זכויות נוספות שחשוב שתדעו כיצד למצות אותן – ולעיתים מוטב יהיה לקבל ייעוץ מקצועי מעורך דין ואף רואה חשבון, בכדי להשיג את כל מה שמגיע לכם באמת ממקום העבודה ממנו הועזבתם.

חישוב פיצויים לאחר פיטורים – כיצד?

קבלת פיצויי פיטורים עבור מי שהעסקתו הסתיימה על ידי מנהליו, הינה זכות של אדם שעבד במקום העבודה המסוים הזה, לפחות שנה אחת רציפה – ויש מאחוריה כמה כללים. באופן כללי ניתן להגיד כי גובה הפיצויים יהיה כגובה שכר של חודש עבודה אחד לפחות, כאשר השכר אשר ישמש כבסיס לחישוב יהיה האחרון שאותו קיבל העובד. לכל שנת עבודה באותו המקום, יקבל העובד שכר של חודש אחד כפיצוי. שינויים קלים לכאן או לכאן יכולים לחול מסיבות שונות ולעיתים המנהלים עלולים להקשות על קבלת מלוא הסכום. במידה ועניין כזה אכן מתרחש ובייחוד כאשר מדובר בסכומי כסף גבוהים או בפיטורים שאינם מוצדקים, לדעת העובד – חשוב לקבל ייעוץ משפטי ולמצות את הזכויות החוקיות במלואן.

מדוע כדאי לשמור תלושי משכורת ומה עושים איתם לאחר העזיבה?

מלבד סכומי הכסף המגיעים לעובד אשר פוטר במסגרת החוק לקבלת פיצויים לאחר פיטורים, לעיתים מתברר כי מגיעים לו גם החזרי מס. החזרי מס ניתן לקבל עד שש שנים בדיעבד, כך שגם אם סיום ההעסקה נעשה לאחר שנתיים של עבודה, תלושי השכר מן העבודה שקדמה לה הינם רלוונטיים לצורך חישוב החזר המס. אפילו אם סיום העבודה נעשה בכעס וכל מה שמתחשק לכם זה לקרוע כל זיכרון מאותו ארגון בו עבדתם, את תלושי המשכורת מוטב שלא לזרוק – אלא לצרף אותם ליתר האישורים הנדרשים לצורך הגשת בקשה להחזרי מס. סכומי הכסף שאנשים מקבלים כהחזר עשויים להפתיע לטובה, כמו גם הפשטות שבתהליך הגשת הבקשה. אחוז ניכר מהאנשים הזכאים לקבלת החזרים – כלל אינם מממשים את הזכות הזו, מה שמייצר סכומי כסף בקופת המדינה ש”יושבים” וממתינים לדורשיהם במשך שנים על גבי שנים.

חשיבות קבלת סיוע מקצועי והכוונה לאחר סיום העסקה

כאשר מסתיימת תקופת ההעסקה והנושאים הכלכליים הוסדרו, מומלץ לכוון הכוונה מקצועית באשר להמשך הדרך שלכם בעולם התעסוקה. היכולת לבחור מחדש מקום עבודה שבו ההשתלבות תהיה מיטבית, תוך בקיאות מראש בכל נושא הכספים – תסייע לכם להתחיל דרך מקצועית חדשה ומוצלחת הרבה יותר.

 

כספית מעניקה מגוון רחב של שירותים פיננסים - החזרי מס לשכירים, שירותי הנהלת חשבונות ליחידים וחברות, שירותי שכר, דוחות שנתיים למס הכנסה לעצמאיים, הצהרות הון, ייצוג מול רשויות המס.